Jumaat, 1 Mac 2013

Rancangan Pengajaran Harian Kajian Tempatan Tahun 5 SK DARAU Menggatal



Rancangan Pengajaran Harian Kajian Tempatan Tahun 5 SK DARAU Menggatal

Nama Guru Pelatih                         : Irwan Bin Jaisun
Mata Pelajaran                             : Kajian Tempatan
Tahun                                                            : 5 Aplikasi
Bilangan murid                             : 40 orang
Tarikh                                           : 27 Februari 2013
Masa                                            : 10.30 pagi hingga 11.30 pagi (60 minit)
Tema                                            : Geografi Fizikal
Tajuk                                            : Bentuk Muka Bumi
Objektif pembelajaran                  : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
                                                             i. Menyatakan bentuk-bentuk muka bumi
                                                             ii. Menyenaraikan kepentingan kawasan-kawasan ini
Pendekatan pengajaran              : Pendekatan tematik.
Kaedah dan teknik pengajaran   :  i. Kecerdasan pelbagai
-       Verbal-linguistik
-       Intrapersonal
-       Interpersonal
                                                   ii. koperatif
-       berkumpulan
Penerapan nilai                         : i. Kerjasama
                                                   ii. Menghargai
                                                  iii. Berbangga
Unsur-unsur patriotisme           : Berbangga dengan kepelbagaian bentuk muka bumi di Malaysia
Kemahiran generik                   :
                                                 KBKK
                                                 - Kemahiran merungkai
                                                 - Kemahiran menghubungkait
                                                 - Kemahiran menyenaraikan
Kecerdasan Pelbagai             :
                                                i. Verbal-linguistik
                                               ii. Interpersonal
                                              iii. Intrapersonal
                                              iv. Kinestetik
BBM                                      :  gambar bentuk muka bumi, soalan silang kata
Pengetahuan sedia ada       : Murid tahu tempat-tempat menarik dalam negara kita

                   







Langkah / Isi Pelajaran

Isi Pelajaran

Prosedur Pelaksanaan

Catatan:
Elemen Pembelajaran
Bestari/ Nilai PSK/BBM

Butiran Pengajaran
(Aktiviti Guru)


Butiran Pembelajaran
(Aktiviti Murid)

Set Induksi
+/-(5 minit)

Tempat-tempat menarik di Negara kita
  
        


-guru bertanyakan kepada pelajar tentang tempat-tempat menarik di dalam Malaysia.
-guru bertanyakan apa yang menarik dengan tempat-tempat tersebut
-guru menulis semua nama tempat-tempat yang disenaraikan oleh pelajar di papan tulis


- pelajar memberi jawapan tentang soalan yang diajukan oleh guru







-        

Teknik:
Teknik Pemerhatian
Teknik Penyoalan
Kemahiran Berfikir:
Kemahiran menghubungkait
Kecerdasan Pelbagai (MI):
Verbal- Linguistik
Interpersonal
Intrapersonal
Unsur patriotisme:
Sayangkan negara
ABM:
Papan tulis, marker

Langkah 1
+/-(10 minit)



Lakaran kasar bentuk muka bumi
-guru melakar bentuk muka bumi di papan tulis
-guru membahagikan lakaran tersebut kepada beberapa bahagian
-guru menyoal pelajar letaknya tempat-tempat menarik yang telah disenaraikan




- Murid memerhati dan mendengar penerangan guru
-Murid mengikuti arahan yang diberikan oleh guru



Teknik:
Teknik Penerangan
Kemahiran Berfikir:
Kemahiran menghubungkait
Kecerdasan Pelbagai (MI):
Interpersonal
Penerapan nilai:
i. Menghargai
ii. Berbangga

ABM:
Lakaran bentuk muka bumi di papan tulis

Langkah 2
+/-(20 minit)

Gambar tempat-tempat menarik

- Guru membahagikan murid-murid kepada enam kumpulan.
- dalam kumpulan terangkan ciri-ciri yang terdapat dalam gambar tersebut










-murid-murid duduk dalam kumpulan masing-masing
-murid-murid akan membuat perbincangan dalam kumpulan.
-pelajar akan menuliskan hasilan mereka di atas kertas majung yang disediakan


Kemahiran Berfikir:
Kemahiran menghubungkait
Kemahiran merumus

Kecerdasan pelbagai:
Intrapersonal
Kinestetik
Penerapan nilai:
i. Bekerjasama
ABM:
Kertas majung, gambar kawasan menarik






Langkah 3
+/-(10 minit)

Pembentangan kumpulan

- Guru mengkehendaki murid-murid duduk di
dalam kumpulan yang
sama.
Murid-murid akan membawa kertas yang diberikan dalam kumpulan untuk dibentangkan di hadapan kelas


- murid-murid akan melakukan aktiviti yang diberikan secara berkumpulan.
-murid-murid mendengar arahan daripada guru













Teknik:
Teknik Pemerhatian

Kemahiran berfikir:
Kemahiran menghubungkait
Kemahiran menyenaraikan
Kecerdasan pelbagai (MI):
Interpersonal
Intrapersonal
Verbal-linguistik
Penerapan nilai:
i. Menghargai
ii. Bekerjasama

ABM:
-

Langkah 4
(10 minit)



i) soalan pengukuhan


    

- Guru memberikan soalan untuk dijawab oleh setiap pelajar.
- Murid-murid masih berada dalam kumpulan yang sama untuk aktiviti menjawab soalan pengukuhan





Teknik:
Teknik Penyoalan
Teknik Pengukuhan
Kemahiran berfikir:
Kemahiran menghubungkait
Kemahiran merumus
Kecerdasan pelbagai:
Interpersonal
Intrapersonal
Verbal-linguistik

Penerapan nilai:
i. Kerjasama
ii. Menghargai
ABM:
Silang kata



Penutup
(5 minit)

- Rumusan
- Sesi soal jawab

-guru bertanyakan tentang apa yang telah pelajar pelajari secara rawak
-Guru membuat rumusan keseluruhan berkenaan tajuk pembelajaran pada hari ini.

- Murid-murid akan membuat rumusan berdasarkan pengetahuan dan ilmu yang mereka perolehi pada hari ini.

Teknik:
Teknik Penyoalan
Kemahiran berfikir:
Kemahiran merumus




Tiada ulasan:

Catat Ulasan